Pierwsza Msza
Wpatrywanie się w groby naszych bliskich niejednokrotnie rodzi w nas pytanie o sens śmierci, a także o sens życia. Odsłania go przed nami Chrystus – umierający, pogrzebany w grobie, zmartwychwstały, żyjący. Chrystus, który zbawia. Uczestnicząc w Mszy świętej – pamiątce Jego śmierci i zmartwychwstania – możemy towarzyszyć Jezusowi w wydarzeniach paschalnych. Prośmy dziś dla wszystkich wiernych zmarłych o udział w owocach Jego Paschy– w Jego zwycięstwie nad śmiercią i nowym życiu.
Anna Nowak, „Oremus” listopad 2007, s. 9-10
Druga Msza
Jezus Chrystus stał się podobny do nas we wszystkim z wyjątkiem grzechu. Wyrazem Chrystusowego ukochania człowieka jest też upodobnienie się do nas w śmierci i złożeniu do grobu. Tak jak On do końca miał udział w tym, co ludzkie, również my możemy w pełni mieć udział w tym, co Boskie – w Jego zmartwychwstaniu i chwale. Wierzymy, że także wszyscy wierni zmarli, którzy przynależą do Chrystusa na mocy przymierza chrztu świętego, otrzymają nowe życie we wspólnocie z Trójcą Przenajświętszą i świętymi.
Anna Nowak, „Oremus” listopad 2007, s. 14
Trzecia Msza
Wśród wielu kryjących się w sercu człowieka pragnień jest jedno wyjątkowe – pragnienie życia w bliskości Boga, które tutaj, na ziemi, najdoskonalej wypełnia się, gdy przyjmujemy Chrystusa w postaci eucharystycznej. W Ewangelii usłyszymy o pragnieniu Jezusa, przejawiającym się w całym Jego posłannictwie: On pragnie mieć nas blisko siebie; chce, abyśmy żyli tam, gdzie On – w domu Ojca. Przygotowuje dla nas miejsce, czeka i przyjdzie powtórnie, aby zabrać każdego z nas do siebie. Wypraszajmy dziś łaskę życia wiecznego dla wszystkich wiernych zmarłych i dobrą śmierć dla nas, żyjących.
Anna Nowak, „Oremus” listopad 2007, s. 18