Św. Augustyn – cz. 1 – Adwokat diabła

Tagasta, Afryka, 354 A.D. Tu przychodzi na świat i dorasta Augustyn, syn Moniki i Patriciusa. Młody Augustyn pragnie studiować prawo i zostać uczniem wielkiego oratora Macrobiusa. Udaje się więc do Kartaginy. Zatrzymuje się u Waleriusza, który przydziela mu pokój i służącą, Khalidę, która z czasem zostaje jego konkubiną. Augustyn spełnia swoje młodzieńcze marzenia, stając się uznanym oratorem i prawnikiem. Na wieść o ciężkiej chorobie ojca, postanawia wrócić z Khalidą do Tagasty.

Św. Augustyn – cz. 2 – Khalida

Ku zaskoczeniu Augustyna, jego spotkanie z rodzicami kończy się jednak kłótnią. Augustyn i Khalida zatrzymują się u przyjaciela, Romanianusa. Po pogrzebie ojca Augustyn pozostaje w Tagaście i przystja do Manichejczyków. Z jego związku z Khalidą rodzi się syn, Adeodatus. Augustyn jednak opuszcza rodzinę dla posady oratora dworskiego w Mediolanie. Jego zadaniem jest wygłoszenie mowy na cześć cesarza, będącej atakiem na biskupa Ambrożego.

Św. Augustyn – cz. 3 – Usta cezara

Do Mediolanu przyjeżdża matka Augustyna i Khalida z dzieckiem. Augustyn wraz z matką udaje się na spotkanie z biskupem Ambrożym, po czym atakuje go w swej przemowie. Przez przypadek Khalida słyszy rozmowę Augustyna z arystokratą, który proponuje mu małżeństwo ze swoją córką. Khalida opuszcza Augustyna, pozostawiając mu syna. Z rozkazu cesarza, Augustyn i Waleriusz mają zarekwirować bazylikę Ambrożego. Żołnierze cesarscy przeprowadzają krwawy atak na katolików. Augustyn ma wyrzuty sumienia, które są początkiem jego nawrócenia.

Św. Augustyn – cz. 4 – Werdykt Ilariusza

Po nawróceniu, Augustyn przyjmuje chrzest od biskupa Ambrożego i traci posadę oratora dworskiego. 76-letni Augustyn jest biskupem w Hipponie (Afryka Północna), otoczonej przez wojska Wandalów gotowych do ataku. Augustyn namawia dawnego przyjaciela, teraz gubernatora Waleriusza, by ten zawarł pokój. Do miasta przybywają żołnierze rzymscy ze swoim wodzem Fabiuszem na czele. Augustyn rozpoznaje w nim syna Ilariusza i przypomina sobie historię konfliktu między donatystami a katolikami, w którym to Ilariusz był sędzią. Fabiusz organizuje powszechny pobór do wojska, by zaatakować wroga.

Św. Augustyn – cz. 5 – Państwo Boże

Po Augustyna i jego książki przypływają statki papieskie. Biskup wciąż pracuje nad rękopisem Państwa Bożego. Fabiusz zakochuje się w Lucyli. Gdy dowiaduje się, że biskup jest jej wujem, oskarża go o śmierć swojego ojca. Augustyn wspomina okoliczności śmierci Ilariusza. Po nieudanym ataku na obóz Wandalów, Fabiusz i jego żołnierze dostają się do niewoli. Augustyn rozmawia z wodzem Wandalów, Genzerykiem, i ten uwalnia jeńców. Fabiusz i Lucyla pobierają się i opuszczają Hipponę jednym z papieskich statków. Wandalowie zdobywają miasto, Augustyn umiera, jednak jego książki zostają ocalone.

Udostępnij:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • email
  • Drukuj