rez:
Sylwester Latkowski

Pobierz i obejrzyj na http://www.oczy-patrioty.pl/zabic-papale

Dokument śledczy Sylwestra Latkowskiego „Zabić Papałę” to efekt ponad dwuletniej pracy. Dzięki temu to najważniejsze w Polsce dochodzenie ma po raz pierwszy swoje filmowe podsumowanie.

„Po blisko 12 latach od śmierci generała policji Marka Papały wciąż nie wiemy, kto go zabił i dlaczego. Schwytanie sprawców tej zbrodni to punkt honoru organów ścigania. Trzeba więc zadać pytanie: gdzie są sprawcy i gdzie jest honor? Do dzisiaj nikt nie miał odwagi powiedzieć wprost, iż ci, którzy prowadzili śledztwo w sprawie śmierci generała, błądzili we mgle i błądzą nadal”. Latkowski nie tylko to powiedział, ale i przekonująco udowodnił. Dotarł do najwyższych urzędników zajmujących się sprawą Papały. Nie szukał sprawców morderstwa, nie epatował wiedzą tajemną, nie stawiał karkołomnych hipotez i nie mnożył listy podejrzanych. Chciał się dowiedzieć, jak przebiegało śledztwo i dlaczego nie przyniosło efektów. Zadawał suche pytania i sumiennie egzekwował odpowiedzi. Zdobył nieznane opinii publicznej dokumenty ze śledztwa, stenogramy przesłuchań, prywatne listy i ekspertyzy. Swoim filmem zadał pytanie: czy w wymiarze sprawiedliwości znajdzie się ktoś na tyle odważny, by podjąć zdecydowane działania w sprawie śledztwa, które tylko od czasu do czasu odżywa w mediach?

Odrzucony prolog filmu dokumentalnego „Zabić Papałe” Premiera filmu i książki w 2008 roku.
Pełnometrażowy film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego „Zabić Papałę” to efekt ponad dwuletniej pracy. To najważniejsze w Polsce śledztwo ma po raz pierwszy swoje filmowe podsumowanie.

„Po dziesięciu latach od śmierci generała policji Marka Papały wciąż nie wiemy, kto zabił i dlaczego. Schwytanie sprawców tej zbrodni, to punkt honoru organów ścigania. Trzeba więc zadać pytanie: gdzie są sprawcy i gdzie jest honor?

Do dzisiaj nikt nie miał odwagi powiedzieć wprost, iż ci, którzy prowadzili śledztwo w sprawie śmierci generała, błądzili we mgle i błądzą nadal. Latkowski nie tylko to powiedział, ale i przekonująco udowodnił. Dotarł do wszystkich świętych sprawy Papały. Na szczęście nie szukał sprawców morderstwa, nie epatował wiedzą tajemną, nie stawiał nawet – jak to czasem ma w zwyczaju, karkołomnych hipotez – i nie mnożył listy podejrzanych. Po prostu chciał się dowiedzieć, jak przebiegało śledztwo i dlaczego nie przyniosło efektów. Zadawał suche pytania i sumiennie egzekwował odpowiedzi. Zdobył nieznane opinii publicznej dokumenty ze śledztwa, stenogramy przesłuchań, prywatne listy, ekspertyzy.

„Czy w wymiarze sprawiedliwości znajdzie się ktoś na tyle odważny, by podjąć zdecydowane działania w sprawie śledztwa, które tylko od czasu do czasu odżywa w mediach?”.

Zabić Papałę. Piotr Pytlakowski, Polityka”

Film powstał przy współfinansowani PISF.

Udostępnij:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • email
  • Drukuj