Lato 1945. Tadeusz, były żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, wędruje przez Mazury. Dociera do wdowy po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem.
Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Tadeusz odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej – przede wszystkim ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności… Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość… niemożliwa?

 

Najlepszym polskim filmem minionego roku Polska Akademia Filmowa została „Róża”. Róża otrzymała siedem Orłów. Nagrodą za osiągnięcia życia uhonorowany został Janusz Majewski, a nowym prezydentem Polskiej Akademii Filmowej wybrano Dariusza Jabłońskiego .

„Róża” zdobyła nagrody za reżyserię, główną rolę kobiecą i męską drugoplanową oraz za scenariusz, dźwięk, a także wyróżnienie  publiczności. Film Agnieszki Holland  „W ciemności”, który miał 10 nominacji do Orłów, otrzymał nagrody za główną rolę męską, drugoplanową rolę kobiecą oraz za zdjęcia.  Dwa Orły w kategorii odkrycie roku dla Jana Komasy i za montaż zdobyła  „Sala samobójców” oraz „Młyn i Krzyż”  Lecha Majewskiego za kostiumy i scenografię.

Laureatami nagród za role główne zostali Robert Więckiewicz („W ciemności”) oraz Agata Kulesza („Róża”). Kinga Preis, który wystąpiła w obu tych filmach, zdobyła nagrodę w kategorii najlepsza rola drugoplanowa żeńska, natomiast w kategorii najlepszej roli drugoplanowej męskiej wyróżnienie otrzymał Jacek Braciak  za „Różę”.

Dla Roberta Więckiewicza i Kingi Preis to już czwarte Orły w ich karierze.

/źródło: gosc.pl/

Udostępnij:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • email
  • Drukuj